I lördags var det Knäreds Dagen och vi hade vår traditionsenliga fika uppdukat i blomsterverkstan som för dagen förvandlades till ett litet cafè.😍
Lördagen bjöd på ganska rejält regn och mörka skyar så TACK alla som trotsade vädret och kom och besökte oss och fikade hos oss!
Det betyder så mycket!
Speciellt så klart när man lagt ner så mycket jobb...
Trots vädret så är vi jättenöjda med dagen!
Det är verkligen roligt att folk sluter upp och går lite man ur huse för att komma ut på byn denna dag och ni som gör en utflykt för att besöka oss!
Så roligt!
Efter stängning drog vi vinnarna av våra fina vinster och sedan var det bara att plocka ihop och åka hemåt.
Trötta men glada och nöjda!
Lite bilder kommer här...
13 olika sorters kakor stod på menyn detta år.
Lite favoriter och en del nya sorter!
Dagen innan Knäreds Dagen hängdes så klart tvätten upp på strecket, som det brukar göras.😊
Koppar på rad och brickor i travar.
Allt måste förberedas in i minsta detalj och det ska piffas och grejas och städas och så allt bakande så klart))😃
De dagarna jag bakar bullar i butiken alltså det doftar himmelskt...
Och så hör man kunder som kommer in " Åh det doftar bullar..." De blir så förvånade men alla älskar ju doften av nybakta bullar! (tror jag😋).
Nu har vi lämnat Knäreds Dagen bakom oss och det är en massa annat på agendan.😊💗
Tack alla som besökte oss denna dagen!
Sommarhälsningar M
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar